Snad každý z nás má nějakou zahradu ať už u svého rodinného domu či u chaty nebo chalupy. A je samozřejmé, že chceme, aby vypadala co nejlépe a abychom ji mohli pohodlně využívat. To mimo jiné také znamená udělat zde cesty, kterými se často chodí.

Je jasné, proč je to výhodné – zdaleka ne každému se chce brodit trávou, nehledě na fakt, že by zde stejně byly brzy vyšlapané pěšinky. Ty by se však po dešti změnily v bahnitou cestu, po které jít by rozhodně nebylo pohodlné. I proto se zde používá nejčastěji venkovní dlažba.

dlazba2

Obvykle se jedná o kámen, ale použity mohou být i cihly či dlažební kostky. Jejich hlavním cílem je zpevnit cestu a umožnit chůzi po ní bez toho, že bychom se museli byť i po dešti někudy brodit či se zmáčeli nebo zašpinili, než dojdeme tam, kam chceme.

Avšak aby dobře a dlouho plnila svůj účel, je potřeba, aby měl použitý materiál určité vlastnosti. Bez nich se totiž neobejde, a cesta nám dlouho nevydrží.

Jednou z nich je pevnost. Jednotlivé kostky musí vydržet i to, když po nich poneseme či potáhneme i skutečně těžký předmět, aniž by se přitom rozbily či popraskaly. Je tedy nutno vybrat materiál s dostatečnou nosností.

Dále je to odolnost vůči vnějším vlivům, především pak vodní a větrné erozi. Déšť ani vítr by jej prakticky neměli narušit. Díky tomu nám vydrží sloužit skutečně dlouho.

dlazba1

V neposlední řadě je to pak odolnost vůči změnám teplot. Víme, že mnohé materiály se za horka roztahují a v mrazu smršťují. A to se týká i mnoha typů kamenů. To však znamená, že prudké změny teplot, ke kterým často na jaře či na podzim dochází, mohou způsobit jejich popraskání. Musíme tedy vybrat tak, aby tento efekt byl co nejmenší.

Je tedy vidět, že při výběru venkovní dlažby je potřeba dávat pozor na mnoho věcí. Věřte ale, že se tato péče vyplatí, a odměnou vám budou pěkné cesty, které budete moci využívat po mnoho let.

3.5/5 - (2 votes)